Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi


ALLERJİ MEVSİMİ YAKLAŞIYOR - YALOVA SES HABER TV
   
 ALLERJİ MEVSİMİ YAKLAŞIYOR

ALLERJİ MEVSİMİ YAKLAŞIYOR
 Yazı Boyutu

 Tarih : 1.3.2017 - 16:56:50 


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülküf IŞIK, özellikle bahar aylarında artan allerjik hastalıklar konusunda bilgi vererek uyardı. 


ALLERJİ MEVSİMİ YAKLAŞIYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülküf IŞIK, özellikle bahar aylarında artan allerjik hastalıklar konusunda bilgi vererek uyardı.

“ Bazı bünyeler, çevrede bulunan bazı allerjen maddelere karşı daha duyarlıdır. Bu allerjenlerin vücuda temas etmesi halinde, zararlı olmasalar da vücut bu duruma karşı allerji olarak adlandırılan bir reaksiyon gösterir. Allerjik bünyesi olan kişilere ‘atopik kişiler’ denir. Toplumun yaklaşık %30’unda alerji vardır.  Genetik sebeplere bağlı olarak gelişen alerjide çevresel faktörlerin de etkisi çoktur. Allerjenlere ne kadar çok maruz kalınırsa alerjik hastalıklar o kadar çok ortaya çıkar.

Allerjiye neden olan maddeler sıklıkla ev tozu ve akarları (gözle görülemeyecek kadar küçük böcekler), otlar, polenler, küf ve besinler, hayvan tüyleri, güneş ışınları, bazı ilaçlar, parazitler, bazı kimyasallar ve soğuk ya da kirli havalardır. Baharın gelmesiyle birlikte artan allerjen miktarı burun akıntısı, hapşırma, öksürük, vücutta kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi şikayetlere daha sık neden olabilir. Allerjene en çok maruz kalan bölgeler burun, solunum yolları, deri ve gözlerdir. Bu bölgelerde alerjenin yol açtığı sıkıntılar burunda kaşıntı, tıkanıklık, rahat nefes alamama ve burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma, göz kapaklarında şişlik, boğazda gıcık hissi ve kaşınma, kuru öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı, kaşıntı, kızarıklık, ciltte kabarıklık ve döküntü gibi birçok değişik şikayetlerdir.

Bu şikayetlerin tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bunun için uzman hekimin hastayı etraflıca muayene etmesi ve gerekli görürse allerji prick testi uygulaması gerekir. Tedavisi hastalığın kontrol altına alınmasına yöneliktir. İlaçlı tedavi ve hastalığa neden olan alerjenden mümkün olduğunca uzak kalma ile iyileştirilebilen hastalığın tekrarlayabileceği unutulmamalıdır. Alacağınız bazı önlemlerle bu dönemi rahat geçirmeniz de mümkündür. . Bunun için yünlü ya da hayvan tüyü içeren yastık ya da yorganları kullanmaktan kaçının. Ev tozu böceklerinden kurtulmak için yatak örtülerinizi haftada bir kez en az 60 derecede yıkayın. Alerji küf nedeniyle oluyorsa odanızın nemini azaltın. Polen alerjiniz varsa uyumadan önce saçlarınızı yıkayın ve ev dışında giydiğiniz kıyafetlerinizi yatak odanıza sokmayın.” Editör :  yalovases

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  yalovases

 Kategori  Sağlık

1738 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Reklam
<
 
 Atatürk Evinde Tur

 
 Reklam

 
 Köşe Yazıları

ibrahim sevinçler

ibrahim sevinçler ¬
Yazı Eklenmemiş

İhsan BAKSİ

İhsan BAKSİ ¬
Yazı Eklenmemiş

Büşra Gündüz

Büşra Gündüz ¬
Her Şey Sanayi Devrimi ile Başladı
 
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Eylül 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 12
 Bugün : 663
 Dün : 629
 Toplam : 933607
 Ip No : 34.231.247.139
     
 

 
 Reklam
 Reklam
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
manşetler

 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri
Döviz
 
 Hava Durumu


YALOVA


 
 ReklamPageRank Checker


ÇEVRE | Eğitim - Kültür - Sanat | Ekonomi | Erkekce | Güncel | Kadınca | siyaset | Sağlık | Spor | Teknoloji | KÖŞE YAZARLARI | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2011-2018- YALOVA SES HABER TV - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazylymy kullanylmaktadyr.

Gazeteler