BAHAR YORGUNLUĞUNA SON


Bahar geldiğine etrafımızdaki insanlardan hep aynı cümleleri duymaya başlarız; "Bu sabah uyanmakta çok zorlandım", "İçimden hiçbir şey yapmak gelmiyor", "Bütün gün uyuyabilirim", "Her yerim ağrıyor"...

Bu cümleler size de çok tanıdık geliyorsa, siz de bahar yorgunlarındansınız! Bu halsizlik, yorgunluk ve zaman zaman gerginliğinizin nedeni havaların ısınmasıyla birlikte daha fazla suyun buharlaşması ve bunun sonucunda da havadaki nem oranının ve elektrik yükünün artması olduğunu biliyor muydunuz? Havaların güzelleşmesi bizi bir nevi depresif ruh haline sokuyor. Bu durumdan kurtulmak sandığınız kadar zor değil. Bu güzel havaların tadını çıkartmak için neler yapabiliriz bir bakalım...

1-Uyku düzeni

Düzenli uyku hayatınızı kolaylaştıracaktır. Çok klişe gelecek belki ama erken yatıp erken kalkmak gerçekten işe yarıyor. Özellikle sabahları uykunuza biraz kıyıp erken kalkmayı kendinizi alıştırın. Güne erken başlamak enerjinizi yükseltiyor ve gün boyu uykulu dolaşmanız azalıyor.

2-Beslenmenin önemi


Düzenli uyku kadar bir diğer önemli faktör de düzgün beslenme... Özellikle bahar aylarında karbonhidratlara biraz ara vermelisiniz. Yemek tercihinizi patates, kayısı, domates gibi lifli sebzeler ve meyvelerden yana kullanmalısınız. En önemli öğün işe kahvaltı! Sağlam bir kahvaltı sizi gün boyunca dinç tutacaktır... Öğün aralarında yiyeceklerinize de dikkat etmelisiniz. Meyveli yoğurt, elma gibi hafif şeylerle atlatmak hem sizi tok tutacaktır hem de zinde! Akşam yemekleri ise kesinlikle hafif olmalı. Akşam öğününüz ne kadar ağır, yağlı olursa sabah uyanmanız o kadar zor olacaktır. Aşırı tuz tüketimi vücutta su biriktirdiği için yorgunluk hissini artırabileceğinden, fazla tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca günde 3 it, su içmeyi ihmal etmeyin!

3-Bitki çayları

Öncelikle hemen belirtmemiz gereken nokta, kafeinden uzak durmanız gerektiği! Kahve, çay, soğuk içecekler gibi kafeinli içecekler azaltılmalıdır. Yeşil çay gibi bitki çayları bu dönemde çok önemli... Yeşil çay, yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır. Ayrıca stresi azaltır, gribi önler... Bu arada kilo vermekte de işe yaradığını söylemeden geçmeyelim. Kısaca bahar aylarının tek içeceği, yeşil çay!
4-Alkolü azaltın

Evet, havalar güzelleştikçe eğlence yaşantımız da hareketlenmeye başlıyor. Ancak alkol tüketiminde sınırlı olmayı bilmemiz gerekiyor. Zaten üstümüzden atamağımız halsizliği alacağımız alkollü içkiler daha da arttıracaktır. Gece içerken belki bir şey fark etmezsiniz ama sabah uyanmanız bir işkence olacaktır ayrıca gün boyunca halsiz ve dikkatiniz dağınık olacaktır. Kısaca alkollü içecekleri abartmamak gerek!

5-Canlı renkler

ister inanın ister inanmayın ama canlı renkler, sizi de canlandıracak! Özellikle kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler baharın güzel havasını içimizde hissettirecek! Kendinizi motive edeceksiniz ki moraliniz yüksek olsun! Yani, bahar alışverişine çıkmanın tam zamanı diyebiliriz. Tişörtler, açık renklerle baharın geldiğini hissedeceksiniz...

6-Dışarı çıkın

Ne kadar yorgun olursanız olun kendinizi sokağa atın... Düzenli yürüyüşler etkisini bir haftada gösterecektir. Hareket etmek beraberinde halsizliği ortadan kaldıracak ayrıca sizi motive edecektir. Arkadaşlarınızla programlar yapın, güzel havaların tadını çıkarttın!

7-Düzenli spor
Spor saatlerinizi belli bir düzene sokun. En azından spor salonuna gidiyorsanız hep aynı günlerde gitmeye özen gösterin. Böylece hem yaptığınız spor işe yarar hem de vücudunuzu harekete alıştırmış olursunuz.

8-Nane sekeri

İş yerindesiniz ve aşırı bir uyku bastırdı. Kahve içmek yerine size başka bir şey önerelim. Ağzınıza bir nane şekerin atın hatta üstüne soğuk şu için... içinizin ferahladığını hissedecek ve kısa sürede kendinize geleceksiniz!

9-Taze kokular

Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle kokunuzu değiştirmenin vakti de geldi. Dahafresh, canlı kokulara yönelmelisiniz. Özellikle yaz aylarında turunçgil bazlı kokular sizinde içinizi açacaktır.Tarih: 15.3.2013

YALOVA SES HABER TV
http://www.yalovases.com/