RAHİM AĞZI KANSERİ ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR


Özel Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ahmet ZARE, Smear /Pap-smear testi ile erken evrede tanısı konulabilen “Rahim Ağzı Kanseri (Serviks)” nin başarıyla tedavi edilebileceğini söyledi.


“ Rahim ağzı kanseri, tüm dünyada 45 yaş altı kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Serviks hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlamasıyla oluşur. HPV (insan papillomavirüsü), serviks kanserinin nedenidir. 7 veya daha fazla hamilelik geçiren ve 5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlar ile sigara içenlerde serviks kanseri riski artmaktadır.


Rahim ağzı kanseri, vajinal kanama, beklenmeyen anormal vajinal akıntı, rahim ağzında ve cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı veya lekelenme ile belirti verir. Bu belirtiler başka hastalıkların da habercisi olabileceğinden dikkatlice değerlendirilmelidir. Düzenli jinekolojik muayene ve Pap-smear testi serviks kanserinden korunmada yardımcıdır. Serviksdeki değişiklikler, Pap-smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir.


Serviks kanseri diğer organlara yayılmamış erken evredeyse, serviksten tüm kanserli dokunun çıkartılması ile tedavi edilebilmektedir. Kanser ilerlemiş veya lokal alan dışına yayılmışsa, rahim ve bazı olgularda yumurtalıklar ve/veya lenf düğümleri cerrahi olarak çıkartılması esasına dayanan 'Histerektomi'; anormal hücreleri yok etmek için serviksten koni şeklinde bir doku parçasının çıkarılması ve mikroskop altında incelenerek kanser hücrelerinin aranması ve erken evre tümörlerinin tedavi edilmesi amacıyla uygulanan 'Konizyon' ; her İki yumurtalık ve tüplerin cerrahi olarak çıkartılması esasına dayanan 'Bilateral salfingooferektomirektomi' ; rahim, serviks ve vajenin bir kısmı ile birlikte yumurtalıklar, tüpler ve komşu lenf bezleri çıkarılması olan 'Radikal histerektomi' gibi birçok farklı yöntem uygulanabilmektedir.


Rahim ağzı kaserinden korunmak için ne yapılmalı ? : Her evli kadın 65 yaşa kadar düzenli olarak 3 yıl ara ile pap- smear testi yaptırması yeterli olacaktır.”Tarih: 10.12.2015

YALOVA SES HABER TV
http://www.yalovases.com/